Woda a Życie Człowieka

Znaczenie wody dla życia człowieka. Woda a życie człowieka

Znaczenie Wody dla Życia

Nie bez powodu zalicza się wodę do jednego z czterech głównych żywiołów – oprócz niej wyróżnia się również ziemię, powietrze i ogień. Woda i ogień uważa się za te najbardziej charakterystyczne, bo kontrastujące ze sobą. Niewątpliwie, woda jest źródłem życia i prawdziwym żywiołem – czasem przyjmującym nawet patologiczne, katastroficzne wymiary, jak na przykład w przypadku powodzi, mającej niszczycielskie skutki. Niemniej jednak wciąż wiele krajów świata, głównie tych z kontynentu afrykańskiego czy południowoazjatyckiego wciąż boryka się z bardzo poważnym problemem, mianowicie niedoboru wody. Wieloletnie susze nie tylko doprowadzają do bezpośredniego odwodnienia organizmów, ale również pośrednio przyczyniają się do szerzenia się głodu na tych terenach. Głód ten spowodowany jest brakiem opadów, które są niezbędne do rozwinięcia się wielu gatunków jadalnych roślin i owoców.

Nie do wiary, że człowiek w aż 60 % składa się właśnie z wody! Ponieważ musi oddychać i wydalać szkodliwe substancje, toteż przy każdym z tych procesów, zachodzących systematycznie w jego ciele, traci wodę – przez płuca i nos lub usta, skórę oraz nerki i w ostateczności cewkę moczową. Mnóstwo wody pozbywa się również wraz z potem – a więc, gdy podejmuje intensywny wysiłek fizyczny lub gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka w stosunku do temperatury wnętrza jego organizmu. W ten więc sposób zapobiega własnemu przegrzaniu.

Jeśli zatem wydalamy wodę, a skoro jest ona nam tak bardzo potrzebna, toteż należy ją w jakiś sposób z powrotem zwrócić, aby zachować równowagę wewnątrzustrojową. I tak oto istotne jest przyjmowanie minimum 1,5-2 litrów płynów na dobę – pod różną postacią. Istotne, że wiele wody posiadają w sobie owoce (szczególnie prym wiodą tutaj arbuzy, ale także jabłka, brzoskwinie, truskawki i inne), czy mleko. Uważać należy jedynie na słodzone napoje oraz bardzo gęste soki, które w głównej mierze składają się z miąższu owoców, nie zaś z ich części płynnej, a także na mocną herbatę i kawę, jak również na alkohol. Najlepsze są zatem naturalne soki ze świeżo wyciśniętych owoców, herbatki ziołowe, wywary warzywne, chude mleko, no i oczywiście czysta woda mineralna, niegazowana. Ta powinna być czysta, świeża i przezroczysta, bez zabarwienia. Taka nie ma w sobie żadnych kalorii. Istotnym kryterium jest także jej klarowność i prawidłowy skład chemiczny, bez żadnych skażeń, np. środkami nawożącymi, bakteriami chorobotwórczymi (na przykład pałeczki duru brzusznego, duru rzekomego, czerwonki, przecinkowce, cholery i inne), gazami lub ściekami przemysłowymi. Nie bez znaczenia jest także obecność w niej organizmów pasożytniczych, takich jak np.: glista ludzka, tasiemiec, owsiki, rzęsistek pochwowy. Także zawartość w niej i sodu i chloru powoduje wytrącenie się soli, która następnie wiąże i zatrzymuje w organizmie zbyt duże ilości wody, przyczyniając się w ten sposób do tycia. Temperatura wody powinna wahać się pomiędzy 7 a 11 stopniami C.

Może zatem warto w ostateczności powiedzieć, dlaczego woda jest tak bardzo ważna, że człowiek bez niej nie jest w stanie przeżyć nawet trzech dni, zaś bez jedzenia – nawet miesiąc? Otóż, jest ona podstawowym środowiskiem, gdzie odbywa się przemiana materii, a także w którym rozpuszczają się substancje mineralne oraz organiczne. To ona transportuje wszystkie z nich do komórek – a zatem samo przyjmowanie substancji odżywczych nie jest w stanie zapewnić właściwego rozwoju organizmowi, gdyż bez wody nie jest możliwe ich przenoszenie pomiędzy poszczególnymi organami i tkankami. Podobnie z resztą jest w przypadku hormonów, enzymów, a także substancji szkodliwych, toksycznych, wyzwalających się w wyniku procesu metabolicznego.