Dentysta Rzeszów   Wyposażenie Sklepów  
  
  Praca w Niemczech, Opieka nad Starszymi
  Strona Główna
  Błędy w odchudzaniu po 40 r.ż.?
  Leczenie Wypadania Włosów
  Ginekologia Estetyczna
  Anafilaksja
  Pakiety Diagnostyczne
  Poduszka do Spania
  Karboksyterapia i Mezoterapia
  Poradnik skutecznego odchudzania po 40-stce
  Trening a Odżywianie
  Ruch na 1-szym Miejscu
  Zdrowa Cera
  Ruszajmy Się Więcej
  Podstawa - Dieta
  Ochrona Oczu, Słońce
  Piękna Karnacja
  Zgrabne i Piękne Uda
  Zdrowe Odżywianie
  Woda Mineralna
  Skóra w Zimie
  Gdy Dokuczają Zaparcia
  Najważniejsze Śniadanie
  Paznokcie
  Szczupła i atrakcyjna po 40-stce ?
  Zdrowe Włosy
  Zdrowa Dieta
  Piękny Biust
  Piękne Włosy
  Piękny Makijaż
  Piękne Zęby
  Piękny Tyłeczek
  Piękne Paznokcie
  Piękne Kolczyki
  Masaż Medycyna Naturalna
  Masaż
  Hydrokolonoterapia
  Zdrowe Jedzenie
  Jak Leczyć Kaca?
  Zapobieganie Biegunce
  Woda a Życie Człowieka
  Depilacja
  Sushi na Zdrowie
  Zgubne Słodycze
  Rekreacja i Wypoczynek
  Rozwój Osobniczy
  Peeling - Moda czy...
  Aromaterapia
  Afrodyzjaki
  Kontakt
  Krzem i Bor dla Skóry
 
 


Zdrowe odżywianie

Nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować, musi stale otrzymywać pewną dawkę energii, przyjmowaną wraz z pożywieniem. Wiadomym jest, że niektóre produkty, na przykład słodycze, dostarczają jej bardzo dużo. Nie może być jednak tak, że to one będą podstawą lub jedynym wypełnieniem naszego codziennego menu. Oczywiste jest, co się dzieje z ową energią – część zużywana jest do wykonywania wszelkiego ruchu – nawet stania czy leżenia (!), część organizm potrzebuje do procesów regeneracji (jeśli jest wycieńczony na przykład), a jeśli tego wszystkiego nie wykorzysta, odkłada w organizmie, tworząc zapas, najczęściej pod postacią tłuszczu. I wówczas tyjemy. Na to, ile potrzebujemy dziennie energii, składają się następujące czynniki: wiek, nasza płeć, wzrost, waga, codzienny wysiłek fizyczny, stresy, jakim podlegamy, gospodarka hormonalna naszego organizmu, lekarstwa, które przyjmujemy, i strefa klimatyczna, w której żyjemy.Odgórnie przyjęło się, że mężczyźni w wieku 19-24 lat potrzebują około 3000 kalorii dziennie, w wieku 25-50 lat – około 2900, a w wieku 51-65 lat – około 2500 kcal. Jeśli zaś chodzi o kobiety, to te w wieku 19-24 lat powinny dostarczać swemu organizmowi codziennie około 2400 kcal, te w wieku 25-50 lat – 2300 kcal, a te w wieku 51-65 lat – zaledwie jakieś 2000 kcal. I teraz pytanie: czego potrzebuje nasz organizm, co i w jakich ilościach musimy mu dostarczać wraz z pożywieniem, aby funkcjonował prawidłowo? Otóż, główne trzy grupy żywieniowe to naturalnie węglowodany, białka i tłuszcze. Zacznijmy od tych pierwszych, a więc węglowodanów.

Chyba większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, że 1 gram węglowodanów dostarcza organizmowi tyle samo kalorii, co 1 gram białka, a więc 4 kcal! W przypadku 1 grama tłuszczu jest to już 9 kcal, ale do tego dojdziemy za chwilę. Węglowodany dzielą się na cukry proste (głównie glukoza), dwucukry (przede wszystkim sacharoza, zawarta we wszelkiego rodzaju słodyczach) oraz cukry złożone (skrobia, zawarta głównie w produktach pochodzenia roślinnego, a więc pieczywie, makaronach czy kaszach oraz fruktoza, zawarta głównie w owocach). Ponieważ cukry złożone, aby mogły przeniknąć do krwioobiegu pod postacią cukru prostego, a więc glukozy, muszą zostać do niej rozłożone.

Dlatego na przykład uczucie sytości trwa dużo dłużej w przypadku zjedzenia produktów zbożowych lub owoców, niż na przykład w przypadku zjedzenia czekolady. Jeśli chodzi o codzienną energię, jaką dostarczamy naszemu organizmowi, to jakieś jej 60% pochodzi właśnie z węglowodanów. Teraz przejdźmy dalej, a więc do białka. Jest ono nam tak potrzebne, jak powietrze! Bez niego nie byłaby możliwa regeneracja i odnowa komórek, jak ich budowa. Białko jest również głównym składnikiem enzymów, przeciwciał oraz spełnia ogromną rolę w wytwarzaniu i przenoszeniu materiału genetycznego. Białka dzielą się na te pochodzenia roślinnego (najzdrowsze, a więc na przykład warzywa i rośliny strączkowe) oraz pochodzenia zwierzęcego (na przykład mleko czy mięso). Najlepiej jest łączyć w pożywieniu obie grupy, przy czym nie wolno zapominać, żeby białko nie zajmowało zbyt wiele miejsca w naszym codziennym menu, ponieważ spożywane w nader ilościach, odkłada się w organizmie oraz pod postacią kwasu moczowego nadmiernie obciąża nasze nerki. Teraz parę słów na temat tłuszczów.

A więc generalny ich podział to tłuszcze nasycone i nienasycone. Do tej pierwszej grupy zalicza się wędliny, tłuste mięso, produkty mleczne typu śmietana czy masło – są to najbardziej niezdrowe i kaloryczne tłuszcze, których powinno być w naszym jadłospisie najmniej! Natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone dzielą się na wielonienasycone (czyli oleje roślinne, np. słonecznikowe czy sojowe oraz tłuszcz rybi z kwasami omega-3, które są bardzo ważne w procesach regeneracji komórek, np. skóry) oraz jednonienasycone (czyli tłoczona na zimno oliwa z oliwek lub olej rzepakowy – są to tłuszcze, które zapobiegają miażdżycy i obniżają ciśnienie krwi).