Woda Mineralna

Woda mineralna

Tajemnice wody mineralnej

Statystyka – Woda Mineralna
W Belgii wypija się przeciętnie około 112 litrów wody mineralnej rocznie, w Szwajcarii 88, we Francji 82, a w Polsce… jedynie około 30 litrów. Tak mała liczba litrów wypijanych przez przeciętnego Polaka świadczy zapewne nie tylko o małej popularności wody mineralnej w naszym kraju, ale również o znikomej wiedzy na temat jej wpływu na organizm człowieka.

Skład
Woda mineralna to woda zawierająca jony soli mineralnych oraz rozpuszczone gazy pochodzenia naturalnego takie jak dwutlenek węgla i siarkowodór. Woda pitna, którą kupujemy w naszych sklepach zawiera natomiast minerały pozyskane ze skał, z którymi miała kontakt. Najlepsza jest taka, która zawiera co najmniej 50 mg magnezu i ponad 150 mg wapnia, z proporcjonalnie dwukrotnie większą ilością wapnia.

Optymalna ilość
Zaleca się, aby każdego dnia pić około dwóch litrów płynów, w tym co najmniej połowę powinna zajmować właśnie woda mineralna. Dietetycy są zdania, że kobiety (szczególnie te odchudzające się lub karmiące piersią) powinny wypijać zdecydowanie większą ilość wody niż mężczyźni. Wiadomo również, że ilość spożywanych płynów dobrze jest uzależniać od pewnych czynników zewnętrznych takich jak: temperatura otoczenia, intensywność ruchowa, wiek i stan zdrowia, liczba i jakość posiłków. I tak np. podczas upalnych, letnich dni albo uprawiając sport minimalnie powinniśmy wypijać około trzech litrów wody dziennie.

Klasyfikacja (rodzaje)
Wody mineralne w zależności od ilości mikroelementów zawartych w 1 litrze dzielą się na:
Wysokozmineralizowane, które w swym składzie zawierają około 15 procent składników mineralnych. Na rynku detalicznym zalicza się do nich np. Kryniczanka, Muszynianka, Buskowianka.
Średniozmineralizowane, posiadające do 10 procent składników mineralnych (np. Nałęczowianka)
I wreszcie niskozmineralizowane, w których znajduje się jedynie do 5 procent składników mineralnych (w tej grupie najpopularniejszy jest Żywiec Zdrój).
Jeśli często sięgamy po wodę mineralną – najlepszymi i godnymi polecenia będą dla nas wody nisko i średniozmineralizowane. Charakteryzują się one bowiem małą zawartością sodu i można je pić generalnie bez ograniczeń. Natomiast wody wysokozmineralizowane nie powinny być spożywane przez osoby z nadciśnieniem tętniczym lub uszkodzonymi nerkami. Zbyt duża ilość niektórych minerałów, w niebezpieczny sposób gromadząc się w wątrobie lub nerkach, w rezultacie może nawet doprowadzić do rozwoju niektórych chorób. Istnieje jeszcze jeden szczególny rodzaj wód mineralnych, zawierających mikroelementy w ilościach zdolnych wpłynąć na fizjologię naszego organizmu. Do tej grupy należą wody lecznicze, takie jak na przykład: Słotwinka, Zuber czy Jan. Jeśli jednak zamierzamy pić tego typu wody w większych ilościach – powinniśmy nasz wybór zawsze skonsultować z lekarzem.

Zalety i działanie
Wszystkim wiadome jest, że bez wody, w skład której wchodzą dwa pierwiastki: wodór i tlen – nie byłoby na ziemi życia. Podstawowymi zaletami wód mineralnych są ponadto: wspomaganie przemiany materii, ułatwianie trawienia, dostarczanie makro i mikroelementów do organizmu. Minerały zawarte w wodzie również korzystnie wpływają na nasze zdrowie i uzupełniają niedobory niektórych składników w naszym jadłospisie. Woda jest specyficznym nośnikiem odżywczych substancji, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma moc regulacji ciśnienia tętniczego oraz temperatury ciała, rozpuszcza i usuwa niekorzystne produkty przemiany materii. Dzięki niej mamy też nawilżone błony śluzowe.