Sushi na zdrowie

Sushi na zdrowie

Japońskie Sushi dla Zdrowia i Urody

Sushi to nazwa jednej z najpopularniejszych na świecie potraw kuchni japońskiej. Najstarszym przodkiem sushi, zgodnie ze źródłami, była popularna ówcześnie chińska nare-zushi pochodząca z okresu przed naszą erą, a określająca sposób konserwowania ryb z wykorzystaniem słonego ryżu, który w procesie konsumowania był wyrzucany. W późniejszym okresie zwyczaj ten został przeniesiony także do Japonii i z czasem poddawany był innowacji.

Pierwsza zmiana dotyczyła skrócenia okresu fermentacji ryby w ryżu, potrawę uzyskaną w wyniku tego procesu nazwano seisei-zushi. Podobnie przebiegały kolejne modyfikacje tejże potrawy, aż do momentu powstania nigri-suski, czyli potrawa składająca się z doprawionego ryżu i kawałka ryby.

Dopiero w latach pięćdziesiątych połączono powyższe składniki z wodorostami – nori, co stanowiło o rewolucji tejże potrawy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dodatkowo wzrost zainteresowania krajów zachodnich kulturą azjatycką spowodowało ekspansję także i potraw kulinarnych. Sushi w ten sposób trafiło na stoły ludności z krajów zachodnich i bardzo szybko zdobyło tam popularność.

Dodatkowo uznanie sushi jako zdrowej potrawy, pełnej witamin i białek, przez specjalistów żywieniowych znacznie zwiększyło tę popularność. Oczywiście na stoły Europejczyków dotarły tylko nieliczne rodzaje sushi, do których zaliczyć można w szczególności nigiri-sushi, czyli formowane ręcznie porcje ryżu z kawałkiem ryby oraz maki-sushi, czyli połączenie powyższych składników z wodorostem. Inne rodzaje sushi to: gunkanmaki, temarizushi, makizushi, temaki, uramaki, inarizushi, chirashi, narezushi, czy sashami.

Oprócz tych wszystkich rodzajów sushi, każdy smakosz może samodzielnie przygotowywać sobie tę potrawę, dobierając najbardziej odpowiadające mu składniki i tym samym modyfikując ją. Z pomocą w tym samodzielnym przyrządzaniu przychodzi wiele sklepów oferujących zarówno pojedyncze składniki, jak i całe zestawy do sushi. Na stroni Sushi Rzeszów znajdą Państwo więcej informacji na temat Sushi.