Dentysta Rzeszów   Wyposażenie Sklepów  
  
  Praca w Niemczech, Opieka nad Starszymi
  Strona Główna
  Błędy w odchudzaniu po 40 r.ż.?
  Leczenie Wypadania Włosów
  Ginekologia Estetyczna
  Anafilaksja
  Pakiety Diagnostyczne
  Poduszka do Spania
  Karboksyterapia i Mezoterapia
  Poradnik skutecznego odchudzania po 40-stce
  Trening a Odżywianie
  Ruch na 1-szym Miejscu
  Zdrowa Cera
  Ruszajmy Się Więcej
  Podstawa - Dieta
  Ochrona Oczu, Słońce
  Piękna Karnacja
  Zgrabne i Piękne Uda
  Zdrowe Odżywianie
  Woda Mineralna
  Skóra w Zimie
  Gdy Dokuczają Zaparcia
  Najważniejsze Śniadanie
  Paznokcie
  Szczupła i atrakcyjna po 40-stce ?
  Zdrowe Włosy
  Zdrowa Dieta
  Piękny Biust
  Piękne Włosy
  Piękny Makijaż
  Piękne Zęby
  Piękny Tyłeczek
  Piękne Paznokcie
  Piękne Kolczyki
  Masaż Medycyna Naturalna
  Masaż
  Hydrokolonoterapia
  Zdrowe Jedzenie
  Jak Leczyć Kaca?
  Zapobieganie Biegunce
  Woda a Życie Człowieka
  Depilacja
  Sushi na Zdrowie
  Zgubne Słodycze
  Rekreacja i Wypoczynek
  Rozwój Osobniczy
  Peeling - Moda czy...
  Aromaterapia
  Afrodyzjaki
  Kontakt
  Krzem i Bor dla Skóry
 
 


Piękne i Zdrowe Zęby

Piękne zęby to dopiero prawdziwa ozdoba człowieka! Piękne – to znaczy równe, białe. W połączeniu z dużymi, ponętnymi ustami tworzą idealnie zgraną całość, którą aż chciałoby się „schrupać”. Zęby mogą jednak zarówno dodawać wdzięku, jak również – niestety – mocno szpecić, jeżeli są najzwyczajniej w świecie zaniedbane. Stąd też ostatnimi laty stomatologia estetyczna stała się bardzo popularna wśród pacjentów gabinetów dentystycznych.

Jak pielęgnować zęby, by zawsze prezentowały się doskonale? W tym przypadku najważniejsza jest przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Stąd apel o częste używanie szczoteczki oraz pasty do zębów – najlepiej miętowej. Mycie i płukanie ust powinno następować zawsze przed pójściem spać oraz po każdym posiłku po to, aby pozostawiające resztki jedzenia nie spowodowały wytworzenia się szkodliwych bakterii, wchodzących w reakcję z dziąsłami oraz szkliwem, prowadząc tym samym do ich psucia. Każdorazowe mycie powinno trwać przynajmniej trzy minuty – owszem, brzmi to trochę jak utopia, szczególnie gdy rano przeważnie śpieszymy się do wyjścia z domu, lecz zawsze starajmy się, aby nie był to zabieg zbyt krótkotrwały.Oprócz dokładnego wyszorowania całego łuku zębowego – górnego oraz dolnego, i to z każdej strony – przedniej, wierzchniej oraz tylnej (bardzo to ważne, gdyż właśnie tam przeważnie gromadzi się kamień nazębny!), istotne jest także usunięcie bakterii oraz zanieczyszczeń z powierzchni języka, a także podniebienia górnego. Z tego też powodu szczoteczka powinna dotrzeć również i tam. Po takiej dokładnej „sesji” warto jest wypłukać porządnie jamę ustną po raz drugi – tym razem jednak po to, aby ją dobrze odświeżyć, na przykład po posiłku. Płukać należy przez dobrą jedną minutę (można w tym czasie robić już coś innego), a następnie wypluć płyn do umywalki – bez konieczności ponownego przemycia wodą. Taka świeżość w ustach jest w stanie utrzymać się stosunkowo długo.

Aby w pełni zrealizować swoją powinność co do higieny jamy ustnej, warto zaopatrzyć się również w nitkę dentystyczną, dzięki której z łatwością usuniemy wszystkie resztki jedzenia, znajdujące się pomiędzy zębami, a których żadnym innym sposobem nie jesteśmy w stanie stamtąd usunąć. Nitka taka pokryta jest fluorem oraz innymi substancjami, które zawarte są w zwyczajnej paście do zębów.

Wystarczy, że w ten sposób zadbamy o swoją jamę ustną, a zapewnić można, że niepotrzebne będą częste wizyty u stomatologa, żadne drogie zabiegi ani wcale nietanie pasty czy inne preparaty wybielające. Zupełnie spełni swe zadanie zwyczajna pasta, o ile będzie stosowana regularnie i dotrze ona do wszystkich zakamarków.

Co do preparatów wybielających, których nastąpił obecnie istny wysyp na rynku, to radzi się zachować daleko idącą ostrożność. Często bowiem mogą powodować one o wiele więcej szkody niż pożytku, jeśli stosuje się je niewłaściwie, albo gdy zwyczajnie są one złej jakości. Głównym zagrożeniem, jakie stwarzają, jest uszkodzenie szkliwa. Podobnie zresztą z tzw. domowymi sposobami. Kiedyś bowiem nasze babki uważały, że wystarczy płukać jamę ustną w occie, aby pozbyć się wszelakich przebarwień. I owszem, na tym poziomie spełniało to swoje zadanie, ale nigdy bez skutków ubocznych. Takie wybielanie zębów zawsze przyczyniały się do nadmiernego uwrażliwienia szkliwa, co przejawia się charakterystycznym, przeszywającym bólem, który przechodzi przez zęby.

Bardzo istotna jest również właściwa dieta. Jeżeli brakuje w naszym jadłospisie ważnych składników dla zdrowia, na przykład witaminy C – zęby również mogą się psuć. Częstą chorobą, jaka spotykała w przeszłości marynarzy podczas dalekich wypraw (kiedy to brakowało właśnie witaminy C w ich pożywieniu), był szkorbut (czyli psucie się dziąseł, a w gruncie tego wypadanie zębów).