Peeling

Peeling

Peeling. Dobroczynna moc peelingów.

Peeling jest zabiegiem kosmetycznym i dermatologicznym, który polega na złuszczaniu naskórka. Jeśli nasza skóra jest sucha i szorstka, albo tłusta, trądzikowa, zanieczyszczona i z bliznami – są to wystarczające wskazaniami do zastosowania peelingu. Zazwyczaj bowiem po usunięciu martwych komórek skóra zdecydowanie poprawia swój wygląd. Warto wiedzieć, że cykl odnowy naskórka tj. najbardziej zewnętrznej warstwy naszej skóry ma miejsce co około 28 dni. Ten naturalny proces zamiany komórek polega na przemieszczaniu się tych, które znajdują w najgłębszej warstwie naskórka w stronę powierzchni skóry. Następnie ulegają zrogowaceniu, odwodnieniu i w końcu obumarciu.
Jaki skutek wywiera jeszcze peeling na skórę i jakie jest jego działanie? Fachowcy branży kosmetycznej przekonują, że peeling ma moc wygładzenia i rozjaśnienia cery. Odświeża skórę, oczyszcza ją i likwiduje ewentualne przebarwienia.
Peelingi można podzielić na mechaniczne i chemiczne (jeśli chodzi o metodę złuszczania) oraz głębokie, średniogłębokie i powierzchniowe (jeśli bierzemy pod uwagę kolejność warstw złuszczanego naskórka).

Peelingi mechaniczne i równocześnie powierzchniowe – to te najprostsze, stosowane już od dawna, prawdopodobnie przez każdą z nas w warunkach domowych. Używamy do tego celu naturalnych substancji o właściwościach ścierających takich jak żele i kremy pod prysznic. Powinno się je stosować jeden lub dwa razy w tygodniu zamiast żelu pod prysznic, przy czym najlepiej używać peelingów gruboziarnistych. Podczas nakładania peelingu najlepiej masować ciało od dołu ku górze, w sposób kolisty, ponieważ właśnie takie ruchy gwarantują prawidłowy przepływ limfy. Warto poświęcić przy tym najwięcej uwagi naszym łokciom, stopom i kolanom, ponieważ zazwyczaj w tych miejscach zrogowaciałego naskórka jest najwięcej.
Stosunkowo od niedawna bardzo popularna stała się tak zwana mikrodermobrazja. Profesjonalny zabieg wykonuje się w gabinetach kosmetycznych, ale można też pokusić się o zastosowanie kuracji domowej. Peeling do mikrodermobrazji zawiera z reguły: kilkunastoprocentowy kwas glikolowy, specjalny krem termiczny, płyn neutralizujący oraz regenerującą maskę przeciwzmarszczkową. Po zakupieniu odpowiedniego zestawu, podczas stosowania należy jednak zachować szczególną ostrożność i ściśle przestrzegać instrukcji. Ten peeling najlepiej robić późnym wieczorem, a w ciągu dnia koniecznie chronić skórę przed słońcem. Dobroczynne mikrokryształki uzyskane z tlenku glinu bardzo skutecznie usuwają nadmiar serum i bez podrażnień złuszczają zrogowaciały naskórek. Dzięki temu zostaje zdecydowanie poprawia się mikrokrążenie i pobudzona produkcja nowych, młodych komórek.

Trzecim wartym polecenia jest peeling migdałowy, w skład którego wchodzi kwas migdałowy. Można go stosować do pielęgnacji każdego rodzaju zarówno cery jak i całego ciała. Posiada właściwości odmładzająco-regenerujące, a efekty zauważalne są bardzo szybko. Dużym plusem tego typu peelingu jest możliwość bezpiecznego stosowania go również latem.

Na koniec ciekawostka: nie wszyscy zapewne wiedzą, że peelingi można stosować także na … włosy! W niektórych salonach fryzjerskich można nabyć specjalne szampony peelingujące. Mogą one regulować pracę gruczołów łojowych i złuszczać martwy naskórek osiągając efekt podobny do działania szamponów przeciwłupieżowych. Mogą również ściągać z włosów zanieczyszczenia i resztki środków stylizujących. Nie powinno się jednak używać szamponów peelingujących do włosów farbowanych, istnieje bowiem ryzyko wyblaknięcia koloru.