Ochrona Oczy, Słońce

Ochrona oczy przed słońcem

Dlaczego i jak należy chronić oczy przed słońcem.

Prawdopodobnie jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że za każdym razem, kiedy wychodzimy na zewnątrz i planujemy długie przebywanie na ostrym słońcu – zabieramy ze sobą przeciwsłoneczne okulary. Robimy to jednak najczęściej odruchowo, nie zastanawiając się tak naprawdę, jaki wpływ mają na nasze oczy promienie słoneczne i jakie mogą nam nieść zagrożenia. Tymczasem specjaliści alarmują, że warstwa ozonu, jaka znajduje się w atmosferze z roku na rok coraz bardziej się rozrzedza – promieniowanie słoneczne staje się zatem coraz bardziej niebezpieczne.

Należy uświadomić sobie, że ilekroć przebywamy na słońcu, czy to latem czy zimą, wydzielane przez nie promienie UV (tzw. ultrafiolet) mogą być niezwykle groźne dla naszych oczu. Przedostając się poprzez rogówkę i soczewkę trafiają bowiem do naszej siatkówki, która zawiera tak zwaną plamkę żółtą. Znajdują się tam bardzo wyczulone na światło komórki, delikatne i wrażliwe, które są odpowiedzialne m. in. za rozpoznawanie barw i ostrość naszego widzenia. Jeśli emisja ultrafioletu, który dociera do oka jest zbyt gwałtowna i duża – możliwe jest podrażnienie albo nawet uszkodzenie soczewki, co w rezultacie może stać się przyczyną popsucia wzroku.

Wśród najczęściej spotykanych problemów, związanych ze zbyt dużym promieniowaniem słonecznym, można wyróżnić następujące:

  1. zapalenie spojówek, które może przejawiać się zaczerwienieniem, łzawieniem oraz pieczeniem i odczuwaniem ogólnego dyskomfortu. Przy tego typu dolegliwościach można stosować tzw. domowe sposoby, tj. okłady z herbaty lub też specjalne, przeciwzapalne leki, które musi jednak przepisać lekarz-okulista. Niektórzy zalecają również ograniczenie ilości czasu przebywania przed ekranem komputera, wypoczynek i dłuższy sen.
  2. zaćma, której najbardziej charakterystycznym objawem jest zamazanie obrazu, jaki rejestrowany jest na soczewce. Jeśli wykryjemy ją w stosunkowo wczesnej fazie choroby – mamy możliwość wyleczenia za pomocą rozdrabniania soczewki przez ultradźwięki. Jeśli jednak zaćma jest już zaawansowana – bez operacji nie da się jej niestety wyeliminować.
  3. degeneracja plamki żółtej to wreszcie najpoważniejsza dolegliwość, skutkująca brakiem ostrości widzenia i zdolności postrzegania kolorów, jak również tendencją do zniekształcania czytanych wyrazów. I w tym przypadku konieczna jest operacja, natomiast podczas wykrycia degeneracji plamki żółtej we wczesnym etapie choroby jest wskazany zabieg wykonywany laserowo.

Ochrona oczy przed działaniem promieni UV

Co zatem możemy zrobić, żeby zniwelować niekorzystne promieniowanie słoneczne, skoro przez słońcem nie tylko nie możemy się całkowicie ochronić, ale nawet nie możemy bez niego funkcjonować? Lekarze – oprócz znanego powszechnie zalecenia umiarkowanego korzystania ze słonecznych kąpieli – zwracają naszą uwagę na dwie możliwości w miarę skutecznego zabezpieczenia naszych oczu przed działaniem promieni UV:

  • zewnętrzną czy też sztuczną poprzez zastosowanie odpowiednich, w miarę wysokiej jakości szkieł optycznych (szkła takie powinny mieć specjalne filtry, pochłaniające ultrafiolet, co można łatwo sprawdzić u optyka)
  • wewnętrzną czyli naturalną poprzez stosowanie wspomagającej organizm, odpowiednio ułożonej diety, zawierającej w swym składzie komponenty, które wzmocnią i ochronią oczy przed powstaniem szczególnie niebezpiecznych wolnych rodników. Szpinak, brokuły, groch, sałata, pietruszka i wszelkie inne, ciemnozielone warzywa są w tym przypadku doskonałymi neutralizatorami.