Masaż


Masaż – historia, działanie

Masaż to specyficzny zabieg fizjoterapeutyczny, będący równocześnie jedną z najstarszych dziedzin w medycynie. W swej podstawowej, klasycznej formie charakteryzuje się wykonywaniem rękoma pewnych określonych ruchów rozcierających, ugniatających i oklepujących ciało. Zabiegi masujące wykonuje się w celach leczniczych, relaksacyjnych, wyszczuplających lub pobudzających do wysiłku mięśnie. Metod wykonywania masażu jest bardzo dużo, a każda z nich powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego oczekiwań.



W czasach starożytnych masaż stanowił uzupełnienie obrzędów religijnych, a w Indiach i Chinach już trzy tysiące lat p.n.e. był stosowany jako naturalna metoda lecznicza. Formę masażu miało natłuszczanie oliwką ciał greckich sportowców przed zawodami, w których brali udział podczas igrzysk olimpijskich. Jedna z historii zapisanych w kronikach historycznych Rzymu opowiada o tym, że Juliusz Cezar leczył za pomocą masażu dolegliwości związane z atakami rwy kulszowej. Do rozwoju badań nad technikami, fizjologią i dobroczynnym wpływie masażu w bardzo dużym stopniu przyczynili się lekarze: Ambroży Paré (XVI wiek), Friedrich Hoffman (XVII wiek) oraz Per Henrik Ling i Johan Mezger (XIX wiek). Wśród Polaków znaczącą wiedzę na temat masażu rozszerzył Izydor Zabłudowski. Dzięki niemu i jego pracom naukowo-badawczym ta dyscyplina wiedzy lekarskiej na początku XIX wieku zdobyła wysoką rangę wśród innych działów medycznych, jak również poziom uniwersytecki.

Obecnie można zauważyć prawdziwy renesans naturalnych metod leczniczych w ogóle, w tym właśnie masażu. Prowadzone są liczne badania nad jego oddziaływaniem na człowieka, bardzo popularne są też różnorakie szkolenia w zakresie masażu, jakie są organizowane prawie we wszystkich państwach europejskich.
Jakie właściwości ma masaż? Dobroczynna siła fachowego dotyku może przyczynić się do zdecydowanej poprawy psychofizycznej sprawności pacjenta. Masaże lecznicze można stosować w leczeniu schorzeń z dziedziny np. neurologii, ortopedii i chorób wewnętrznych. W zależności od rodzaju wykonywanych przez masażystę ruchów – masaż ma następujące moce uzdrawiające: poprawia krążenie, pobudza przemianę materii, usuwa toksyny z organizmu, zmniejsza obrzęki. Może również ujędrnić skórę, złagodzić ból, wyeliminować stres, zrelaksować i zregenerować organizm.
Istnieje bardzo dużo rodzajów i technik masażu. Wśród najbardziej znanych znalazły się: masaże klasyczne, relaksacyjne, wyszczuplające, aromaterapeutyczne, limfatyczne czy hydromasaże. Skupmy się na bardziej szczegółowym opisie dwóch technik wykonywania masażu – popularnych i cenionych przez klientów gabinetów zabiegowych.

Najbardziej popularne techniki masażu to:


Masaże klasyczne to takie, podczas których masażyści za pomocą odpowiedniego głaskania, rozcierania i uciskania oraz przy użyciu środka ułatwiającego masaż (np. oliwki lub kremu do masażu) doprowadzają do zmniejszenia napięcia (głownie w kręgosłupie i karku). Tego typu masaże poprawiają również wygląd skóry – staje się ona dotleniona i lepiej ukrwiona. Stosowany regularnie, zdecydowanie polepsza samopoczucie i może leczyć zwyrodnienia układu kostnego.

Masaże relaksacyjne przede wszystkim mają za zadanie spowodować odprężenie napiętych mięśni, które w wyniku np. stresującego trybu życia są sztywne a przez to są też nierzadko przyczyną bólu. Podstawową zaletą tego typu masażu jest pobudzenie mięśni i układu krążenia, likwidacja napięcia zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz całkowite rozluźnienie, odprężenie, regeneracja i relaks. Fachowiec szkolony w masażu relaksacyjnym wykonuje powolne, łagodne, rytmiczne ruchy, a sam zabieg jest bezpieczny i mogą z niego skorzystać wszyscy, niezależnie od płci i wieku.

Opracowano na podstawie materiałów zaczerpniętych ze strony Masaż Rzeszów

Zobacz inne artykuły