Dentysta Rzeszów   Wyposażenie Sklepów  
  
  Praca w Niemczech, Opieka nad Starszymi
  Strona Główna
  Błędy w odchudzaniu po 40 r.ż.?
  Leczenie Wypadania Włosów
  Ginekologia Estetyczna
  Anafilaksja
  Pakiety Diagnostyczne
  Poduszka do Spania
  Karboksyterapia i Mezoterapia
  Poradnik skutecznego odchudzania po 40-stce
  Trening a Odżywianie
  Ruch na 1-szym Miejscu
  Zdrowa Cera
  Ruszajmy Się Więcej
  Podstawa - Dieta
  Ochrona Oczu, Słońce
  Piękna Karnacja
  Zgrabne i Piękne Uda
  Zdrowe Odżywianie
  Woda Mineralna
  Skóra w Zimie
  Gdy Dokuczają Zaparcia
  Najważniejsze Śniadanie
  Paznokcie
  Szczupła i atrakcyjna po 40-stce ?
  Zdrowe Włosy
  Zdrowa Dieta
  Piękny Biust
  Piękne Włosy
  Piękny Makijaż
  Piękne Zęby
  Piękny Tyłeczek
  Piękne Paznokcie
  Piękne Kolczyki
  Masaż Medycyna Naturalna
  Masaż
  Hydrokolonoterapia
  Zdrowe Jedzenie
  Jak Leczyć Kaca?
  Zapobieganie Biegunce
  Woda a Życie Człowieka
  Depilacja
  Sushi na Zdrowie
  Zgubne Słodycze
  Rekreacja i Wypoczynek
  Rozwój Osobniczy
  Peeling - Moda czy...
  Aromaterapia
  Afrodyzjaki
  Kontakt
  Krzem i Bor dla Skóry
 
 


Masaż jako jedna z popularnych form medycyny naturalnej.

Od jakiegoś czasu tak zwana medycyna niekonwencjonalna, naturalna czy też alternatywna wzbudza szerokie zainteresowanie i pozostaje w ciągłym rozwoju. Niektóre z metod jakimi się posiłkuje, jak np. akupunktura wywodzą się z wielowiekowej tradycji, a inne (jak np. bioenergoterapia czy homeopatia) wytworzyły się stosunkowo niedawno. Do innych znanych form medycyny niekonwencjonalnej zalicza się np: aromaterapię, apiterapię, hydroterapię, hipnoterapię i akupresurę. Akupresura jest terapią tradycyjną, której źródło stanowiła medycyna chińska już kilka tysięcy lat temu. Polega ona na stymulacji systemu energetycznego człowieka poprzez specyficzny dotyk, ucisk (np masaż shiatsu - tutaj więcej informacji na temat masażu shiatsu) i głaskanie określonych miejsc na jego ciele. Można pokusić się o stwierdzenie, że rozszerzoną i bardzo szczególną wersją akupresury jest masaż.

Pierwsze wzmianki na temat masażu odnaleziono na papirusach egipskich – tą metodę stosowano zatem już w czasach starożytnych. Na przestrzeni dziejów masaż zaczął zajmować coraz poważniejsze miejsce w medycynie – obecnie wciąż jest udoskonalany i odkrywany na nowo. Dzieje się tak ze względu na liczne efekty, które mogą być widoczne u pacjenta niedługo po albo nawet w trakcie stosowania tej specyficznej techniki oddziaływania na ludzkie ciało. W zależności od typu wykonywanych zabiegów masujących, masaż ma właściwości uspokajające lub pobudzające, rozluźniające, relaksujące, niwelujące ból. Może również oczyszczać organizm, poprawiać krążenie, przyspieszać przemianę materii, stymulować układ odpornościowy i wpływać korzystnie na wygląd skóry.

Najczęściej wykonywanymi rodzajami masażu jest masaż tak zwany klasyczny, relaksacyjny i kosmetyczny. Zauważalny wzrost zainteresowania wśród zwolenników medycyny naturalnej skierowany został ostatnio na masaże aromaterapeutyczne. Połączenie leczenia substancjami zapachowymi (głównie olejkami eterycznymi, zawierającymi w swym składzie np. drzewo różane, jaśmin, sosnę, chmiel i melisę) z zabiegiem manualnym, jaki wykonuje masażysta daje zdumiewające rezultaty. Masaże aromaterapeutyczne relaksują, odprężają, uspokajają, usuwają oznaki przemęczenia czy depresji. Są one stosowane – w zależności od indywidualnych potrzeb – albo miejscowo albo ogólnie na całe ciało. Do przygotowania zapachowych substancji leczniczych wykorzystuje się olejki eteryczne rozpuszczone w oleju wg proporcji: 15-30 na 1/5-1/4 szklanki oleju.

Sporym zainteresowaniem w tak modnych centrach SPA cieszy się także masaż gorącymi kamieniami. Używa się do tego celu zazwyczaj kamieni bazaltowych lub takich, które mają pochodzenie wulkaniczne. Ich umiejętne oddziaływanie na termoreceptory rozmieszczone w skórze pacjenta doprowadza do podniesienia temperatury masowanych miejsc i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzięki temu można uzyskać oprócz poczucia odprężenia i relaksu również efekt odżywionej, jędrnej skóry.

Na koniec przybliżmy jeszcze jeden rodzaj masażu – może z kolei trochę mniej znany. Jest nim masaż refleksologiczny stóp. Opiera się on przede wszystkim na uciskaniu ściśle określonych punktów na stopach, odpowiadającym pewnym gruczołom i narządom ciała ludzkiego. Dzięki tej metodzie masażu u pacjentów może nastąpić złagodzenie bólów artretycznych, reumatycznych, migrenowych i menstruacyjnych, oczyszczenie z toksyn i poprawa ogólnego samopoczucia i funkcjonowania organizmu. Masaż ten ma ponad to moc regulacji pracy układu trawiennego i immunologicznego, poprawy pracy serca i cyrkulacji krwi oraz pobudzenia sił witalnych organizmu. Warto wiedzieć, że cały zabieg trwa około jednej godziny – najlepsze rezultaty uzyskuje się natomiast po serii około dziesięciu zabiegów, nie częściej jednak niż dwa razy w tygodniu. Więcej o ciekawych metodach leczenia można przeczytać na stronie medycyna integralna gdzie dowiemy się więcej na temat medycyny wschodu.