Leczenie Wypadania Włosów

Leczenie wypadania włosów

Gra o włos

Nic tak nie dodaje kobiecie powabu jak lśniące, czyste i zdrowe włosy. Lubimy utożsamiać ich kolor z charakterem i mawiać, że ruda to wredna, namiętną jest brunetka, a blondynka to wprost anioł kobieta. Włosy myjemy, dzielimy na czworo, poddajemy zabiegom termicznym i koloryzacji lub rwiemy z głowy ze złości. O tym jak bardzo ważne są włosy, wiedzą tylko osoby, które je tracą lub straciły.

Kiedy już wszystkie metody ratunku upadły i żadne jajeczne maseczki babci nie skutkują, zazwyczaj szukamy pomocy u lekarza. Aby pomóc takim osobom medycyna oferuje wiele metod na powstrzymanie wypadania włosów m.in. wcierki z preparatami poprawiającymi krążenie krwi, suplementacja żelaza, witamin z grupy B czy biotyny. Powodem do wypadania mogą być również hormony, na które lekarz zaproponuje nam leczenie hormonalne lub leki przeciwzapalne lub przeciwgrzybiczne w przypadkach zakażeń.

Należy pamiętać, że najważniejsze jest ustalenie przyczyny utraty włosów oraz zwrócenie uwagi na to, aby dodatkowo ich nie obciążać wieloma zabiegami kosmetycznymi typu koloryzacja, suszenie, modelowanie czy lakierowanie. Naprzeciw tradycyjnym metodom wychodzi medycyna estetyczna, która niezależnie od typu łysienia oraz przyczyny wypadania włosów oferuje niezwykle skuteczną, niechirurgiczną mezoterapię skóry głowy. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami odżywczymi bądź stymulującymi wzrost włosa. Taki zabieg zwiększa ukrwienie skóry głowy oraz odżywienie mieszków włosowych.
Nie bez znaczenia jest również stosowanie odpowiednich szamponów do włosów, w przypadku nadmiernego wypadania włosów warto stosować szampony do włosów, które w swoim składzie nie posiadają sylikonów, SLS i glikolu propylowego. Warto zwrócić uwagę na zawartość składników naturalnych. Istotne jest żeby szampon nie obciążał włosów, ale dobrze je nawilżał, pielęgnował, także skórę głowy, jednocześnie czyniąc je lśniące i podatne na układanie.

lecz pozostawiał je lekkie i podatne na układanie oraz dodatkowo zabezpieczał je przed szkodliwym działaniem promieni U

Mezoterapia zatrzymuje utratę włosów, a także powoduje ich szybsze odrastanie. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia, za pomocą igły i strzykawki oraz odpowiednio dobranego preparatu, dlatego tak ważne jest, aby oddać się w dobre ręce, doświadczonego lekarza dermatologa. Bo zabieg choć bezkrwawy i prawie bezbolesny to jednak ingerencja w nasz organizm, a gra idzie o włosy.

Zdrowe włosy

Istnieje również badanie, które można przeprowadzić w gabinecie lekarskim o obcobrzmiącej nazwie – trichogram. I choć brzmi nieznajomo, ta metoda ma już ugruntowana pozycję w trichologii, czyli nauce o włosach. Badanie polega na obejrzeniu w świetle mikroskopu uprzednio wyrwanych przez lekarza włosów. Brzmi drastycznie, ale jest to niezbędne do właściwej oceny mieszków włosowych oraz łodygi włosa. Do badania nie można przynieść włosów, które już wypadły czyli znajdują się w fazie spoczynku. Próbka którą wyrwie lekarz będzie zawierała przekrój przez cały cykl życia włosa począwszy od Anagenu (wzrostu,) po Katagen (przejście) i Telogen (spoczynek).

Trichogram pozwala ocenić strukturę włosa oraz proporcje włosów w poszczególnych fazach cyklu. Jeżeli lekarz stwierdzi, że w badanej próbce włosów, liczba włosów w fazie spoczynku jest większa niż w fazie anagenu i kata genu – mamy niezbity dowód na to, że nadmiernie tracimy włosy. Efektem badania wyrwanych włosów może być odpowiedź na pytanie, czy utrata włosów następuje gdyż czas życia włosa jest krótszy (łysienie telogenowe) czy też dlatego, że jakość włosów w następnych pokoleniach wzrostu włosa jest coraz gorsza (łysienie dystroficzne czyli anogenowe).

Przed przystąpieniem do badania, do którego może przystąpić prawie każdy niezależnie od wieku czy płci ( również kobiety w ciąży ), należy spełnić kilka warunków:

  •  przed badaniem nie należy myć włosów przez 2-3 dni,
  •  jeżeli poddajemy włosy koloryzacji, konieczne są 2 cm odrosty,
  •  w dniu badania nie należy używać kosmetyków do stylizacji fryzur.

Trichogram choć nie leczy, daje odpowiedź jaka jest przyczyna utraty włosów i tym samym pozwala zaproponować odpowiednie leczenie. Aby móc znowu poczuć wiatr we włosach i zanucić wesoło „kwiaty we włosach potargał wiatr”, myślę że warto poznać przyczynę ich wypadania, aby móc zatrzymać ten proces i znów cieszyć się bujną czupryną i zdrowymi puklami włosów.

Więcej szegułów znajdą Państwo na stronie gabinetu Maxxmed w dziale Trichogram Lublin.

I.Ziniewicz-Kupryciuk